6/θ Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο Αιανής

Το έθιμο της χελιδόνας - (1 Μαρτίου 2015)

Οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης του Δημ. Σχ. Αιανής, ντυμένοι με τις όμορφες, τοπικές, γραφικές, παραδοσιακές φορεσιές και κρατώντας το ξύλινο στεφάνι, στολισμένο με λουλούδια, την 1η Μαρτίου του 2015 πραγματοποίησαν το τοπικό έθιμο της  χελιδόνας. Γύρισαν από σπίτι σε σπίτι σε όλη την Αιανή και απάγγειλαν ρυθμικά το ποίημα της χελιδόνας.

Το έθιμο Λαζαρίνες - (3 Απριλίου 2015)

Οι μαθήτριες των Δ΄,Ε΄και ΣΤ΄ τάξεων παρουσίασαν το έθιμο  Λαζαρίνες στο προαύλιο του σχολείου μας.

Οι Λαζαρίνες είναι ένα από τα πολλά παραδοσιακά έθιμα που διατηρούνται με όλη την παλιά τελετουργική μεγαλοπρέπεια και αξίζει ιδιαίτερης μνείας. Έθιμο αρχαιοελληνικό που σχετίζεται με την αναγέννηση της φύσης και την ανανέωση της ζωής. Στους χριστιανικούς χρόνους συνδέθηκε με το έθιμο του Λαζάρου, ενώ στους χρόνους της Τουρκοκρατίας συμβόλιζε την ελπίδα του σκλαβωμένου γένους για την εθνική του απελευθέρωση. Κατά τις τριήμερες εορταστικές εκδηλώσεις κορίτσια από κάθε γειτονιά συγκροτούν παρέες και ντυμένες με τις γραφικότατες τοπικές φορεσιές χορεύουν τοπικούς χορούς, επισκέπτονται σπίτια και την Κυριακή των Βαΐων, μετά τη θεία Λειτουργία, στην Πλατεία του χωριού χορεύουν τον Τρανό Χορό.

6/θ Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο Αιανής

Ταχ. Δ/νση: Αγίου Γεωργίου 5 - Αιανή